need math help,i got some
(want more help,simply comment,but sorry if i can't)
today its going to be about "RATE"
simple demo->if one dozen egg cost 41.8,what is the cost of
30 eggs?
12 eggs->$1.8
1 eggs-->$18/12=180/12=15 cents.
another one
a car uses 40 liters of petrol to travel 340km.
How far can it travel if it only has 32 liters of petrol?
40 liters->340km
1 liters->340/40=8/1/2km
32 liters->17/2 x 32=272km
(want more help,simply comment,but sorry if i can't)
today its going to be about "RATE"
simple demo->if one dozen egg cost 41.8,what is the cost of
30 eggs?
12 eggs->$1.8
1 eggs-->$18/12=180/12=15 cents.
another one
a car uses 40 liters of petrol to travel 340km.
How far can it travel if it only has 32 liters of petrol?
40 liters->340km
1 liters->340/40=8/1/2km
32 liters->17/2 x 32=272km
No comments:
Post a Comment